C.S.Lewis: Az emberiség felszámolása. Olvasmány.
Mi történik, amikor elhagyjuk a platóni, arisztotelészi, sztoikus, zsidó, keresztény és keleti Rendet, a Tao-t?
Egy könyv, amit nőnapra kapsz, és amit 24 óra alatt olvasol el. Pedig van dolgod, de inkább nem alszol.
Közben párszor levegőhöz sem jutsz. Utoljára Spiró György: Fogság c. könyvénél éltem meg ilyet, de az majdnem 800 oldal.
C.S. Lewis könyve mindössze 62.
Plusz 10 oldal a Függelék, amiben ad nekünk egy listát, támaszul, tanulmányozásra és alkalmazásra: Példák a Tao-ra.
Ennyi az egész.
Már az első olvasásakor kénytelen voltam jegyzetelni, pedig ritkán csinálok ilyet. Érdekes, C.S. Lewisnál ez nem az első eset, hogy össze-vissza firkálom az egyébként nagy becsben tartott könyveimet. De aztán abbahagyom a firkálást, mert azon veszem magam, hogy szinte minden mondatához teszek valami megjegyzést. Vagy felkiáltójelet.
Nem tehetek róla, már az első pár oldal után beugrik Hamvas Béla primordiális világa. Az alapállás. A Rend.
Meg is néztem: C.S. Lewis és Hamvas Béla majdnem egy évben születtek (1898, illetve 1897). Hamvas pár évvel tovább élt.
Nem valószínű, hogy tudtak egymásról, és ha igen, akkor esetleg Hamvas tudhatott Lewisról. Az irodalomtörténészek tudják, én csak olvasgatok.
Mindketten óriási, számunkra, számomra elképzelhetetlen műveltséggel rendelkeztek.
Talán erőltetett a párhuzam, de Hamvas is hagyott ránk egy listát. “Száz könyv” címmel. “A feladat száz könyvet megmenteni. Most mindegy, hogy az ostromlott városból, vagy az ostromlott világból.”. És van egy könyv, amiről így ír ebben az összeállításban: “Tulajdonképpen fölösleges volt a száz legjobb könyv közé felvenni, mert amit ez a könyv mond, az minden ember szívébe írt szent jel. Ha ez valakiben nincs meg, azon a többi kilencvenkilenc könyv sem segít.” Ez a könyv az Újtestamentum.
Legszívesebben C.S Lewis egész könyvét kimásolnám ide. Azonnal újrakezdtem az olvasását, és talán majd egyszer pár mondatban is meg tudom fogalmazni, hogy mit is állít, mire is jut, mit is vezet le a szerző, éles logikával, aminek kizárólagos használatát ő egyébként, ebben a könyvében is észszerűtlennek tart. Én ezzel már jó ideje mélyen egyet tudok érteni, még úgy is -vagy pont azért-, hogy épp matematikusnak tanultam, és amúgy szeretem használni a logikát. De csak “IS” üzemmódban. Csakis.
Annyira megdöbbentően aktuálisnak, sőt profetikusnak tartom a könyv mondanivalóját, hogy nem várok vele, amíg esszenciálisan el tudom mondani a már amúgy is esszenciális könyv lényegét. Inkább azt javaslom, olvassátok el magatok.
Kiragadok pár mondatot, azért, hogy akit ezen mondatok megérintenek, tudni fogja, hogy neki dolga lehet ezzel a könyvvel.
Innentől spoiler, ne olvasd tovább, ha máris döntöttél.
“…a Tao…nem más, mint a minden állítás fölött álló valóság, a végtelen, amely magát a Teremtőt is megelőzi. A Természet, az Út, az Ösvény. A világegyetem működésének Rendje, a dolgok örökkévaló, csendes és nyugodt belépése a térbe és időbe. Az emberre is vonatkozik ez a Rend: lépéseinek ugyanezt a kozmikus és szuperkozmikus ritmust kell felvenniük, minden mozdulatuknak ezt a -legnagyobb- példát kell követniük…. Az ősi zsidó kultúra is azért dicsőíti a törvényt, mert “igaz”.”
“A fej a mellkas közvetítésével uralkodik a gyomor felett. A mellkas Alanus szerint ( Megj.: Alanus ab Insulis, kb. 1125-1203) a “nagylelkűség” otthona, a szokás fegyelmével rendben szedett indulatok érzéssé szelídülésnek helyszíne. Mellkas, nemeslelkűség, érzés: az ész és az ösztön közötti nélkülözhetetlen közvetítők. Sőt, talán addig az állításig is elmerészkedhetünk, hogy az embert éppen ez a közbenső tényező teszi emberré, hiszen az ész révén nem több, mint szellem, az indulatok révén pedig nem több, mint állat.”
“A nyelvész a külső szemlélő szerepéből közelíti meg anyanyelvét, és nem borul le a nyelv zsenialitása előtt - sőt, az általános kényelem vagy a tudományos pontosság érdekében akár egészen nagyarányú változtatásokra is javaslatot tehet például a szóhasználatot vagy a helyesírást érintő kérdésekben. A nagy költő, aki szereti anyanyelvét, és egészen bravúrosan használja, szintén megváltoztathatja azt, csakhogy ő belülről, a nyelv szellemével átitatva teszi ezt.”
“Miután mindent, ami úgy kezdődik: “ez helyes”, eltávolítottunk, nem marad más, mint ami úgy kezdődik: “ezt akarom”.”
“Előbb ülnék le kártyázni valakivel, aki szkeptikusan viszonyul az etikához”, de arra nevelték, hogy “úriember sosem csal”, mint a kifogástalan elméjű erkölcsfilozófussal, aki szélhámosok között nőtt fel.”
“Van valami, ami összeköti varázslást és az alkalmazott tudományt, s egyben elkülöníti a régebbi korok “bölcsességétől”. A régi bölcsek elsődlegesen arra a kérdésre keresték a választ, hogy a lélek miként igazítható a valósághoz, s a választ a tudás, az önfegyelem és az erény triászában találták meg. A varázslás és az alkalmazott tudomány ezzel szemben egyaránt arra keresi a választ, hogy a valóság miként igazítható az ember kívánalmaihoz.”
“Ha a tökéletesen kigondolt és szabályozott világ (amelyben a Tao pusztán a tervezés egy produktuma) valóban létrejön, akkor a Természet nem foglalkozik többé a csökönyös fajjal, amelyik évmilliókkal korábban fellázadt ellene, s nem bosszantja már üres locsogása igazságról, szánalomról, szépségről és boldogságról. Ferum victoriam cepit.”
“A természet utolsó elemeként az emberi természet fogja megadni magát az ember uralmának, és ekkor dől el végleg a csata.”
“Ha olyan rendszert szeretnénk, amely nem zsarnoki, s amelyben az engedelmesség nem egyenlő a rabszolgasággal, akkor elengedhetetlen az objektív értékrendbe vetett dogmatikus hit.”
A National Review a hetedik helyre választotta “A huszadik század 100 legjobb nem fikciós könyve” listáján.
Lewis-ról pedig azt mondta az egyik életrajzírója: C.S. Lewis nem is ember volt, hanem egy egész világ.
Vajon mi mindenről beszélgetett volna ez a két géniusz, Hamvas és C.S Lewis, ha lett volna alkalmuk találkozni?
Szeretettel, Márti
Ha szeretnéd támogatni a munkámat, kattints az alábbi gombra.
Ha szeretnél értesítést kapni a bejegyzéseimről, iratkozz fel a Blog értesítőre!
Köszönöm az ajánlást, kíváncsivá tett! Megtaláltam a könyvet az Everandon, holnap el is kezdem olvasni (ugyan jobb lenne kézbe fogni, de 62 oldal még bevállalható képernyőn).