Elindultunk a „A te veteményesed is számít!” mozgalommal
Gyere, csináljuk. Itt vagyunk, segítünk.

Miért egészségesebb az, amit te magadnak megtermelsz, mint az, amit az ipari mezőgazdaság jelenleg tud adni? Miért hasznos a szervezetednek még az a kicsi is, amit a leglehetetlenebb helyeken nevelgetsz majd?
Miért jó a lelkednek, ha az időd egy részét nem a virtuális élmények keresésével, hanem a fizikai valósággal töltöd?
Miért van szükséged milliárdnyi élőlénytársadra, hogy mint ember, életben maradj?
Miért tévhit, hogy csakis a hatékonyság az egyedüli mozgatórugó a világban, amikor a természetben sokkal több az együttműködés, mint a verseny?
Létrehoztam egy Facebook csoportot: "A Te veteményesed is számít!” megnevezéssel. Tudom, hogy sok kertészkedéssel foglalkozó csoport van már és csatlakozzatok azokhoz is, ha még nem tettétek. Nem baj, ha lesz eggyel több.
Amit én kicsit másképp tervezek csinálni, az az, hogy:
a különböző kerttípusok és kertméretek…
a helyes és egyszerű technológiák…
az ehető termények…
az Ember és Élőlénytársaink életének védelme mentén szeretnénk…
a gyakorlati tudást összegyűjteni és átadni, strukturált, fókuszált módon.
Együtt. Tanulva és csinálva.
Feladatok mentén, amiben majd kérem, kérjük a ti segítségeteket is, a tapasztalatok megsokszorozása miatt.
Egy kertész egy naptári éve egyetlen tapasztalati év.
Száz (akár kezdő!) kertész egy naptári éve száz tapasztalati év.
De össze kell rakni, hogy az legyen.
Nehéz a megváltozni erősen látszó éghajlati viszonyokra és egyéb várható változásokra (energiaproblémák, nyersanyagok hiánya, …) előre felkészülni, de mi mégis ezzel a határozott fókusszal szeretnénk a tudásgyűjtésben haladni.
Nem az ultramodern technológiákra szeretném alapozni a gyakorlatot. És semmiképpen sem valamiféle szépségversenyt hirdetünk! A funkcionális pont szép.
A veteményes lehet nagyobb láda a balkonon, teraszon, gangon. Vagy magaságyás a társasház közös udvarán; ágyás a közösségi kertben vagy a saját kertedben, az egészen kicsiktől a nagyokig.
Faj- és fajtaválasztás, vízgazdálkodás, diverzitás, okos tápanyagpótlás, védelem a kártevők és kórokozók ellen, stb. Ezek lesznek fókuszban. Csodát ne várjatok, rajtunk múlik, hogy mit teszünk bele.
De legyünk nyitottak, bátrak, kérdezzetek, javasoljatok. Minden hasznos lehet, ami közérdekű. Senki fejében vagy kezében nincs meg a mindenható tudás!
Mindenképpen igénybe vesszük a tudomány segítségét, bármit, amiben az tud a jelen helyzetben segíteni.
Ma a jó mezőgazdasági gyakorlat tudás-alapú.
Sokkal több intellektuális kihívás van benne, mint azt a legtöbben gondolják.
Meglátod, rengeteg pozitív mellékhatását tapasztalod majd meg, ha kialakítasz egy saját veteményest, bárhol, a leglehetetlenebb helyen…
Semmi olyasmire nem biztatlak Titeket, ami bennetek a „régi, rossz idők” emlékeit hozná fel: a napszámosok vég nélküli görnyedése a kukorica kapálás közben, és hasonlók…
De az is biztosan kijelenthető, hogy munka, odafigyelés és törődés nélkül nem fog menni. Ez sem.

Gyertek, csatlakozzatok a csoporthoz! Csináljuk! Együtt!
Továbbítsátok olyan ismerőseiteknek, akik eddig még nem mertek belefogni a kertészkedésbe!
A terv az, hogy a csoport és a cikkek tavaszra adjanak Nektek egy olyan bátorság-löketet, hogy elindulhassatok, kicsiben, fokozatosan, de határozottan!
A csoporton kívül, most szeptemberben a Képmás Magazinban elindult egy cikksorozatom, ami témánként vezeti fel és be a veteményes egészségre, lélekre, közösségre való hatásait és hasznát… Küldöm majd sorban a linkeket, az olvasnivalót. Vagy keressétek direktben, a Képmás Magazin nyomtatott és online oldalain :-).
Szeretettel, Márti
Ha szeretnéd támogatni a munkámat, kattints az alábbi gombra.